top of page

Łódź - materiał na wiersze

 

Wśród wierszy opublikowanych w antologii "Łódź tkanina z wadami" znalazły się wiersze Asi Chachuły i Arlety Cłapy, poetek związanych z Desantem. 9 grudnia 2015 w WBP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się promocja antologii.

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi w serii „Biblioteka Na Stronie” wydała antologię poezji „Łódź tkanina z wadami”. Wśród autorów wierszy znaleźli się poeci między innymi z Sieradza, Zduńskiej Woli, Kalisza, Szczecina, a nawet z Wietnamu.

Promocja odbyła się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

- Sądząc z frekwencji i rozmów kuluarowych jest to zapewne spotkanie wyjątkowe. – Piotr Bierczyński – z-ca dyr. Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi – Nie wiem, czy dziś jest w Polsce jakieś inne spotkanie, w którym biorą udział poeci, ale niewątpliwie liczba poetów, miłośników poezji na metr kwadratowy w Łodzi, w tej bibliotece to może być swoisty rekord Guinessa.

 

Powstanie antologii to zasługa doktor Hanny Prosnak, Magdaleny Cybulskiej i Dariusza Staniszewskiego.

 

- Wiosną 2013 roku bibliotekarz, wydawca, a także sympatyk Łodzi, pan Piotr Boczkowski zaproponował, by numer specjalny czasopisma „Na Stronie” zapełnić wierszami o Łodzi. - wspomina Dariusz Staniszewski. - Serdecznie panu Piotrowi dziękuję za inspirację, z której zrodziła się antologia poezji „Łódź tknina z wadami”.

 

Pierwsza antologia wierszy o Łodzi ukazała się już w 1935 roku. W późniejszych zbiorach o Łodzi pisali najwięksi polscy poeci: Julian Tuwm, Jan Sztaudynger, Julian Przyboś, Władysław Broniewski, Jarosław Iwaszkiewicz.

W najnowszej antologii poezji „Łódź tkanina z wadami” znalazło się 262 utwory autorstwa 128 poetów. Wśród nich są twórcy z Sieradza: Joanna Chachuła, Arleta Cłapa, Maria Duszka, Agnieszka Jarzębowska, Alicja Królewicz, Michał Maliński, Zbigniew Paprocki i Marika Wymazała.

Kalisz reprezentowały poetki: Magdalena Krytkowska, Izabela Fietkiewicz-Paszek, Aneta Kolańczyk związane ze Stowarzyszeniem Promocji Sztuki Łyżka Mleka. Ma ono silne związki z Łodzią za sprawą Wandy Karczewskiej.

Zduńską Wolę reprezentował poeta, współzałożyciel Grupy Poetyckiej Topola, Tadeusz Zawadowski.

O Łodzi językiem poezji śpiewanej opowiedział z charakterystycznym poczuciem humoru nie kto inny, jak tylko Ryszard Krazue.

Wśród łódzkich poetów nie mogło zabraknąć Małgorzaty Skwarek-Gałęskiej, Marka Czuku, Magdaleny Cybulskiej, Hanny Prosnak, Andrzeja Biskupskiego i oczywiście pomysłodawcy powstania antologii Dariusza Staniszewskiego.

Łódź, jej mieszkańcy, zaułki, piękno i brzydota nie znikają, trwają w poezji.

DSC_0054
DSC_0005
DSC_0011
DSC_0138
DSC_0014
DSC_0017
DSC_0130
DSC_0104
DSC_0047
DSC_0027
DSC_0021
DSC_0079
DSC_0203
DSC_0206
bottom of page